Jesteś tu: Strona główna » Historia

HISTORIA JEDNOSTKI

HISTORIA

Historia OSP w Dąbrówce Tuchowskiej rozpoczęła się w 1948 roku, kiedy to z inicjatywy Michała Gierałta utworzono zespół, który zajął sie powołaniem straży. Pierwszy zarząd nowo powstałej jednostki utworzyli:

Okres, w którym powstała nasza jednostka to ciężkie lata, kiedy to po wyniszczającej wojnie wiele należało odbudować od podstaw. Mieszkańcy naszej wsi rozumieli potrzebę powołania do życia straży ogniowej. Przy ówczesnych środkach jakimi dysponowano, niejednokrotnie okazywało się, iż czas przyjazdu najbliższej jednostki z sąsiedniego Tuchowa jest niewystarczający by zapobiec skutkom pożarów i innych zagrożeń z jakimi strażacy musieli się zmagać. Dysponowaliśmy jedynie wozem konnym z ręczną pompą przekazanym przez OSP Tuchów, a do alarmowania służył prowizoryczny gong. Całe wyposażenie przechowywane było na prywatnych posesjach, gdyż strażnica jeszcze nie istniała.

W 1953 roku strażacy z Dąbrówki otrzymali pierwszą motopompę M200. Fundusze jakimi dysponowano, pochodziły głównie z organizowanych przez siebie zabaw. Dzięki uzyskanym dochodom jednostkę wyposażono w 4 wiadra, 3 czapki i lampę karbidową.

W 1956 roku jednostka otrzymała nowy wóz konny, a rok później motopompę o większej wydajności niż poprzednia. Sprzętu przybywało, a co za tym idzie nasiliły się problemy lokalowe, więc budowa remizy stała sie koniecznością. Rozpoczęto ja jesienią 1958 roku. Prace trwały aż 7 lat, co świadczy o olbrzymich problemach z jakimi musieli zmagać się strażacy. W końcu, po latach ciężkiej pracy, w naszej miejscowości wybudowano remizę strażacką, wraz z domem ludowym. Trzeba podkreślić, że budynek powstał dzięki ofiarnej pomocy mieszkańców wsi, którzy wiedzieli, iż będzie on im służył.

Z biegiem czasu jednostka otrzymywała z przydziału lub kupowała potrzebny sprzęt. Budżet OSP Dąbrówka Tuchowska stanowił oprócz w/w środków pozyskanych z zabaw, kapitał pochodzący z zdobytych nagród finansowych wywalczonych podczas zawodów strażackich.

W 1970 roku zakupiono syrenę elektryczną oraz pokryto budynek remizy blachą - dotąd był pokryty prowizorycznie papą. Rok później jednostka otrzymała pierwszy samochód, był to wysłużony "DODGE".

W 1986 roku z komendy Państwowej Straży Pożarnej nasza jednostka otrzymała samochód "Star A26p"

Za swe poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy, lokalna społeczność odwdzięczyła sie ufundowaniem członkom OSP W Dąbrówce Tuchowskiej sztandaru, który został przekazany w 1993 roku.